Servis Tasarım

 

Artık ürünlerin değil servislerin ön planda olduğu bir devirde yaşıyoruz. 21. Yüzyılın yükselen yıldızı müşterilere sunulan servisler. O nedenle de şirketler iş modellerini ürün odaklı olmaktan çıkarıp, servis odaklı hale getirmeliler. Redesign olarak bu dönüşüm sürecinde ve hatta ötesinde müşterilerimize yardımlarımızı sunuyoruz. 

Neden Servis Tasarım?

Inovasyon düşünüldüğü üzere sadece teknolojik gelişmelerle ilgili değil, aksine merkezinde insani bulunduran bir konu. Artık insan odaklı bir devirde yaşıyoruz. İnsan artık her şeyin merkezinde, teknolojinin bile. İnternetin hayatımızın vazgeçilmez parçalarından biri haline gelmesiyle ve sürekli olarak gelişen teknolojik cihazlarla beraber artık lamba, çalar saat gibi en temel cihazdan bile bir hizmet alır hale geldik. Inovasyon odaklı bir dönüşüm için de şirketlerin insan odaklı düşünüp, hedef kitlelerine dünyalarını iyileştirecek ve zenginleştirecek servisler sunmaları zorunluluk halini almış durumda.

Hangi metotları kullanıyoruz?

Servis tasarımında müşterilerimizle beraber geleceği tasarlamak için 4 aşamalı bir yolculuğa çıkıyoruz.

İlk aşamada dışarıdan bir göz olarak gelecek fırsatları ve potansiyeli keşfetmek adına pazara 360 derece bakan kapsamlı bir araştırma yapıyoruz.

İkinci aşama ise tasarımın başladığı fikir geliştirme süreci. Bu aşamada odak noktamız fikir üretme ve prototiplendirme. Hedef kitleyi anlamak ve ihtiyaçları karşılayacak yenilikçi fikirler üretmek için farklı gruplarla çalıştaylar düzenleyerek bu aşamayı daha farklı ve verimli kılıyoruz. Inovasyonun merkezinde birlikte yaratmak ve kutunun dışında düşünmek olduğundan, düzenlediğimiz calistaylarin servis tasarımda büyük bir öneme sahip olduğuna inanıyoruz. İlk aşamada elde ettiğimiz analiz ve araştırma verileri ve düzenlediğimiz çalıştayların çıktıları ışığında Service Blueprint Map hazırlıyoruz. Bu adımda iki farklı ana araç kullanıyoruz; müşteriye sunulacak değerlerin belirlendiği Value Proposotion Canvas ve iş modelini oluşturmanın ilk adımlarının atıldığı Business Model Canvas.

Hayal ettik, tasarladık ve şimdi bu fikirlerimizi hayata geçirmenin zamanı. Fikir üretim aşaması ve sonrasında hayata geçirilecek fikir üzerinde ortak bir karar alındıktan sonra servis tasarımın üçüncü aşaması olan Uygulama başlar. Bu aşamadaki odak noktaları , seçilen fikri geliştirme ve tasarlama ve kullanıcı testine tabi tutmaktır. Öncelikle, doğru fikrin seçildiğinden emin olmak için üç önemli soru sorarız. Bunu yapabilir miyiz Bunu istiyorlar mı? Bunu yapmalı mıyız? Doğru yolda olduğumuzdan emin olduktan sonra fizibilite çalışmaları ve üst düzey uygulama planı, hizmetin iş etkisini sağlamak için hazırlanır. Bu çalışmaların sonunda  müşterilerimize tasarladığımız servisin prototipini, fizibilite çalışmasını ve adım adım uygulama planını sunmaktayız.

Servis tasarımının son aşaması – Tekrarlama – tasarladığımız servisle geribildirimleri toplamak ve bu geribildirimlere göre düzenlemeler ve de değişiklikler  yapıp yapılmaması gerek olmadığına karar vermeye odaklanır. Bu aşamanın sonunda, saha testi analizi ve raporlama ve nihai tasarım proje raporu müşteriye sunulur.